Evidenca stavbnih zemljišč

15. 10. 2018

POMEMBEN KORAK NA POTI K UREJENEMU PROSTORU

Stavbna zemljišča predstavljajo pomemben kapital, zato je razvoj le-teh eden izmed predpogojev za uspešen ekonomski in družbeni razvoj. Za učinkovito gospodarjenje s stavbnimi zemljišči je nujno potrebno poznati obstoječe stanje stavbnih zemljišč, pozidanih in prostih - nepozidanih stavbnih zemljišč, ki so potrebna osnova za kakovostno evidenco stavbnih zemljišč.

 Evidenco stavbnih zemljišč predpisuje Zakon o urejanju prostora (Ur. l. RS, št. 61/17) (ZUreP-2).

 Strokovnjaki s področja prostora že dolgo časa opozarjajo na velike težave, ki jih prinaša odsotnost podatkov o stavbnih zemljiščih. Ta se kaže predvsem v težnjah širjenja naselij na kmetijske površine, neustrezni izkoriščenosti obstoječih stavbnih zemljišč v naseljih, previsoki ceni stavbnih zemljiščih ter (posledično) razpršeni gradnji. Odsotnost teh podatkov prinaša veliko težav tudi pri sistemskih ukrepih na področju prostora in nepremičnin, kar se neposredno izkazuje pri načrtovanju in izvajanju investicij ter posredno v ekonomskem stanju države.

Na srečo se je tega problema zavedal tudi MOP in v novo sprejeto prostorsko zakonodajo (ZUreP-2) ponovno umestil Evidenco stavbnih zemljišč in predvidel tudi njeno inicijalno nastavitev oz. polnjenje. V ta namen že v okviru programa projektov eProstor poteka projekt Masovnega zajema poseljenih zemljišč, znotraj katerega so do sedaj že bili zajeti podatki za območje Prekmurja. Ti podatki so že prosto dostopni in vidni v pregledovalniku podatkov evidence stavbnih zemljišč, ki je del Prostorskega informacijskega sistema (PIS), nahaja pa se na naslednjem spletnem naslovu:  

http://storitve.pis.gov.si/pis-jv/evidenca_stavbnih_zemljisc.html

V pregledovalniku je možen vpogled v različne kombinacije prostorskih in nepremičninskih slojev podatkov.

Pomembno je poudariti, da bo država z masovnim (inicijalnim) zajemom podatkov za področje cele države, zagotovila zgolj podatke o pozidanih stavbnih zemljiščih. Te podatke bodo v drugi fazi morale občine verificirati in določiti nepozidana stavbna zemljišča in njihove razvojne stopnje, nato pa kompletne podatke razgrniti vsem lastnikom teh zemljišč. Šele takrat bomo lahko govorili o popolni evidenci stavbnih zemljišč.

V skladu s temeljnim načelom vzdržnega prostorskega razvoja je smotrna in varčna raba prostora ključnega pomena za razvoj Slovenije. Smotrno rabo prostora je možno udejanjiti le z aktivno zemljiško politiko, t. j. urejanjem razmer na področju upravljanja in gospodarjenja z zemljišči, oblikovanjem ključnih ukrepov zemljiške politike ter določanjem instrumentov za njeno izvajanje. Vzpostavitev Evidence stavbnih zemljišč pa je NUJNI predpogoj za izvajanje teh ukrepov.

Več o Evidenci stavbnih zemljišč lahko prebereta v zloženki, ki se nahaja na naslednji povezavi:

http://www.pis.gov.si/doc/zlozenka_ESZ.pdf

Nazaj

Imate vprašanje?

Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.