Gradbeni zakon nadaljuje pot v DZ-ju, umaknjen amandma, ki bi posegel v zakon o vodah

28. 10. 2021

Odbor DZ-ja za infrastrukturo, okolje in prostor je v drugem branju potrdil predloga novega gradbenega zakona in zakona o urejanju prostora. Med razpravo je bil veliko pozornosti deležen amandma koalicije k 66. členu gradbenega zakona.

Trenutni gradbeni zakon je začel veljati leta 2018, zato ni bila ambicija ministrstva za okolje in prostor, da radikalno spremeni zakonodajo, ampak da odpravi nekatere težave in bistveno razbremeni birokracijo, je pojasnil okoljski minister Andrej Vizjak.

Med ključnimi rešitvami novega gradbenega zakona je Vizjak naštel možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v instrukcijskem roku 30 dni, če ima investitor vso potrebno dokumentacijo in dokazila o pravici graditi ter nihče od stranskih udeležencev gradnji ne nasprotuje. Dana bo tudi dodatna pravna podlaga za poslovanje v elektronski obliki. Predlagani zakon bi omogočil tudi učinkovitejši inšpekcijski nadzor, saj bodo lahko nezahtevne objekte odslej nadzirali tudi občinski redarji.

Predsednik Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije Tomaž Krištof je poudaril, da predlagani zakon privilegira ene in deprivilegira druge stroke, predvsem arhitekturno. Predsednik Inženirske zbornice Slovenije Črtomir Remec se s tem ni strinjal in je izrazil prepričanje, da predlagani zakon dejansko omogoča enakopravno vključevanje strok. Prav tako se mu zdi, da je predlagana zakonodaja razumljivejša povprečnim državljanom.

Med razpravo so se nekateri opozicijski poslanci obregnili ob predlagani amandma koalicije k 66. členu zakona o gradbeništvu, ki omogoča "prevlado druge javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave". Po mnenju dela opozicije gre pri tem za poseganje v zakon o vodah. Po pojasnilih poslanca SDS-a Ljuba Žnidarja 66. člen govori o odstopanju katastrskega stanja od dejanskega stanja vodotokov.

Dejan Židan (SD) je opozoril, da bi se s tem amandmajem zaobšla odločitev referenduma o noveli zakona o vodah. Edvard Paulič (LMŠ) pa se je ob tem spraševal, zakaj so jih s tem predlogom seznanili šele tik pred začetkom seje, in ne že prej, če je njihov interes iskren. Andrej Rajh (SAB) je povedal, da sicer razume potrebo po pohitritvi postopkov, a ni prepričan, ali je to primeren način. Violeta Tomić (Levica) pa je poudarila, da bi lahko sprejetje tega amandmaja vodilo v nov referendum, saj je slovenska javnost "zelo občutljiva, ko pride do vode".

Se nadaljuje na: Predlog gradbenega zakona

Nazaj

Imate vprašanje?

Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.